Sharp levegőtisztító készülékek bevizsgálási eredményei
- A Plasmacluster technológia hatékonyan ártalmatlanítja a levegőben szálló COVID-19 (SARS-CoV-2) vírusrészecskéket
- Macska koronavírus elleni bevizsgálási eredmény
- Szezonális influenza elleni bevizsgálási eredmény
- Madárinfluenza elleni bevizsgálási eredmény
A Plasmacluster technológia hatékonyan ártalmatlanítja a levegőben szálló COVID-19 (SARS-CoV-2) vírusrészecskéket
A Sharp Corporation világelsőként fejlesztett ki egy plazmaklaszter-technológián alapuló berendezést, amelyről bizonyította, hogy egy mindössze kb. 30 másodperces plazmaklaszterion-kezelés során a levegőben szálló SARS-CoV-2 koronavírus-részecskék fertőzőképességét több mint 90 százalékkal csökkenti. A jelentős eredményt akadémiai intézményekkel, elsősorban a fertőző betegségek kutatása terén nemzetközi hírnévnek örvendő Nagaszaki Egyetemmel együttműködésben érték el. A kutatás irányítói között szerepelt Dzsiro Jaszuda, a Nagaszaki Egyetem keretein belül működő Nemzeti Járványügyi és Fertőzésmegelőzési Központ és Trópusi Orvostani Intézet professzora, valamint az ugyanitt dolgozó Aszuka Nanbo, a Japán Virológiai Társaság elnökségi tagja, és Hironori Josijama, a Simane Egyetem Orvosi Fakultása Mikrobiológiai Tanszékének professzora és szintén a Japán Virológiai Társaság elnökségi tagja.
Az új típusú SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 járvány kitörését hivatalosan 2019 decemberében jelentették be. 2020 augusztusáig világszerte több mint 25 millió ember fertőződött meg az új kórokozóval, és legalább 840 ezren hunytak el a betegség következtében. A világjárvány sürgető kihívás elé állítja a világ társadalmait, és azonnali ellenlépéseket tesz szükségessé az élet legkülönbözőbb területein.
A Sharp 2004-ben már igazolta a plazmaklaszter-technológia hatékonyságát a Coronaviridae családba tartozó macska koronavírussal szemben, majd a rá következő évben, 2005-ben ugyanezt bizonyította a 2002-03-as járványt okozó és a SARS-CoV-2-vel genetikai rokonságban álló súlyos akut légzőszervi koronavírussal, a SARS-CoV-val kapcsolatban. Most a Sharp közvetlenül a levegőben szálló folyadékcseppecskék által szállított SARS-CoV-2 vírusrészecskékkel végezte el a vizsgálatot, amely a korábbiakhoz hasonlóan igazolta a technológia kórokozóölő képességét.
A Sharp Corporation 2000 óta él az akadémiai marketing stratégiájával, melynek részeként a világ számos független kutatóintézetével működött együtt a plazmaklaszter-technológia hatékonyságának bizonyítása érdekében. E független intézetek nagy számú kórokozó és káros anyag – köztük a világjárványokat okozó influenzavírusok, a gyógyszerrezisztens baktériumok és az atka-allergének – elleni küzdelemben igazolták a plazmaklaszter-technológia klinikai hatékonyságát, továbbá rámutattak arra, hogy a levegő plazmaklaszterion-kezelése csökkenti a hörgők gyulladását az asztmával küzdő gyermekekben. Ezzel egyidejűleg a plazmaklaszter-ionok biztonságossága is igazolást nyert. A Sharp elkötelezett a plazmaklaszter-technológia hatékonyságát vizsgáló, kiemelkedő társadalmi hasznosságú kutatások folytatása mellett.
„Az alkohol és egyéb fertőtlenítőszerek, valamint a szappanok és más felületaktív anyagok jól ismert módon csökkentik a vírus szennyezett felületeken keresztüli átadásának veszélyét. Az aeroszollal, vagyis a levegőben terjedő mikrocseppekkel való fertőződés ellen azonban a maszkviselésen kívül kevés hatékony védőintézkedés létezik – nyilatkozta Dzsiro Jaszuda professzor. – A jelen tanulmányban bemutatjuk, hogy a plazmaklaszter-technológia hatékonyan ártalmatlanítja a lebegő cseppecskék által hordozott SARS-CoV-2 vírusrészecskéket. Várhatólag ez csökkenti majd a fertőzés átadásának rizikóját a zárt légterekben, így az irodákban, otthonokban, gyógyintézményekben és járműveken egyaránt.”
A Nagaszaki Egyetem laboratóriumában elvégzett vizsgálat során egy kb. 3 liter űrtartalmú tesztkamra egyik oldalán SARS-CoV-2 vírusrészecskéket tartalmazó aeroszolt hoztak létre, amelyet a légáramlás a fülke másik oldala felé hajtott. A kamra közepén egy plazmaklaszterion-generátort helyeztek el, amely 10 millió ion / köbcentiméter sűrűségben állította elő az ionklasztereket. A kamra túloldalán elhelyezett berendezés felfogta az odaérkező vírusrészecskéket, amelyekkel azután a virológiában bevett módszerrel (az ún. plakkformáló esszé segítségével) meghatározták a fertőzőképes vírusok számát.
Az összegyűjtött vírusok titere – a sikeresen megfertőzött szövettenyészeti sejtek aránya alapján – a plazmaklaszterion-generátor kikapcsolt állapotában 1.76 x 10^4-nek, működő generátor mellett 1.54 x 10^3-nak adódott, ami 91.3 százalékos csökkenést jelent.
A plazmaklaszterion-generátor működés közben a pozitív kisülési elektród és az ellentétes elektród között fennálló magasfeszültség révén pozitív és negatív töltésű ionklasztereket – intakt vízmolekulák csoportjával körülvett, vízmolekulák bontásából származó H+ és O2- ionokat – állít elő. Ezek az ionok pillanatszerűen hozzákötődnek a levegőben lebegő legkülönbözőbb kártékony részecskékhez, úgymint baktériumokhoz, vírusokhoz, gombákhoz vagy allergénekhez, és ott erősen reaktív hidroxilgyököket formálnak. A hidroxilgyökök agresszív oxidálószerként viselkedve elroncsolják a káros részecskék felszínén található fehérjéket, ezzel ártalmatlanítják azokat. A hidroxilgyök nemcsak a szabad oxigénatomnál, de a szintén fertőtlenítésre használt ózonnál vagy a hidrogén-peroxidnál is erősebb oxidálószer, így különösen hatékonyan lép fel a lebegő kórokozókkal és egyéb szennyezésekkel szemben.
Macska koronavírus elleni bevizsgálási eredmény
A Kitasato Intézettel együttműködésben a Sharp Corporation (Osaka, Japán) kutatói igazolták a szabadalmazott Plasmacluster Ion™ (plazmaklaszter-ion) technológia hatékonyságát különböző levegőn át terjedő kórokozókkal és allergénekkel szemben.
Az ezredforduló után olyan új vírusos fertőző betegségek jelentek meg a világon, mint a SARS, amelyet egy, a koronavírusok csoportjába tartozó vírus okozott, és a madárinfluenza. Az emberi egészséget veszélyeztető vírusfertőzéses esetek száma egyre nő. A levegőtisztítás új technológiai lehetőségei után kutatva a Sharp tudósai módszeresen vizsgálták és igazolták a Plasmacluster Ions™ (plazmaklaszter-ionok) hatékonyságát a levegőn át terjedő kórokozók inaktiválása terén.
A jelen ismertető (Plasmacluster IonTM Inactivate an Airborne Corona Virus—A World First) bemutatja a Sharp Corporation és a világ egyik legrangosabb víruskutató centruma, a Kitasato Intézet Gyógyászati Központja (Kanagawa, Japán) közötti együttműködés eredményét, amely bizonyítja, hogy a plazmaklaszter-ionok fertőzésképtelenné teszik a koronavírusok (Coronaviridae) családjába tartozó macska-koronavírust (feline coronavirus, FCoV). A Gyógyászati Központ igazgatójával, Tatsuo Suzuki professzorral, valamint igazgatóhelyetesével, Noritada Kobayashival közösen végzett kutatás eredményei azt mutatják, hogy a plazmaklaszter-ionok 40 perc alatt a vírusrészecskék 99.7 százalékát inaktiválják. A szerzők hangsúlyozzák: mindez azt bizonyítja, hogy a Plasmacluster Ions™ technológia segítségével a vírus elpusztítható, így az általa okozott fertőzés megfékezhető.
A kutatások összességében három közegészségügyi szempontból kiemelkedően fontos, cseppfertőzéssel – vagyis aeroszol belélegzésével – terjedő, örökítőanyagként RNS-t használó víruscsoport: a pikornavírusok, a koronavírusok és az ortomixovírusok esetében igazolták a plazmaklaszter-ionok vírusölő képességét. A pikornavírusok közé tartozik egyebek között a gyermekbénulást okozó poliovírus és a nyári megfázásokat okozó coxsackievírus. A koronavírusok közé sorolható az említett, állatokban hányást és hasmenést okozó macska-koronavírus mellett az egyszerű megfázásokat okozó emberi koronavírus, de a SARS-hoz hasonló súlyos akut légúti megbetegedést okozó kórokozók is. Az ortomixovírusok családjának legismertebb tagjai az influenzavírusok.
A Sharp munkatársai által korábban végzett kísérletek igazolták a Plasmacluster Ions™ technológia hatékonyságát egyéb levegőben terjedő kártékony részecskék, így poratka- és pollenallergének, baktériumok (meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus, E. coli, Bacillus fajok) és gombaspórák (Cladosporium feketepenész) inaktiválása terén.
Az itt ismertetett vizsgálatok során két, egyenként 1 köbméter légtérfogatú doboz egyikébe egy plazmaklaszterion-generáló berendezést helyeztek, míg a másik dobozt üresen hagyták. Mindkét dobozba macska-koronavírussal feltöltött aeroszolt permeteztek, és időben követték az aktív, fertőzőképes vírusrészecskék számának alakulását. A fertőzőképességet a virológiában bevett sejtkultúrás módszerrel tesztelték: minden minta esetében meghatározták azt a vírusszuszpenzió-térfogatot, amely a sejttenyészet sejtjeinek 50 százalékát megfertőzte. Ennek alapján kiszámították a fertőzőképes részecskék mennyiségét.
Az eredmények azt mutatták, hogy az ionoknak kitett vírusrészecskék 99.7 százaléka 40 perc alatt inaktiválódott. A hatást a tudósok annak tulajdonították, hogy a plazmaklaszter-ionok protonokat távolítanak el a vírusburok fehérjetüskéiről, így károsítják azokat. Mivel a fehérjetüskék elengedhetetlenek a célsejt megtámadásához, az ily módon inaktivált koronavírusok a gazdaszervezetbe jutva sem képesek megbetegedést okozni. Az elektronmikroszkópos vizsgálatok igazolták ezt a feltételezést: az ionkezelésnek nem kitett koronavírusok normális kinézetével szemben a plazmaklaszter-ionokkal kezelt mintákban ép vírusrészecskét nem láttak. Az itt megfigyelt törmelékben nyilvánvaló módon felismerhető volt a tüskék és a vírus burkolóhártyájának károsodása.
Ép koronavírusok elektronmikroszkópos felvétele Plazmaklaszter ionos kezelés nélkül
Plazmaklaszter ionos kezelés hatására a vizsgált koronavírusok sérülnek és elveszítik szerkezetüket
A Plasmacluster Ions™ technológia lényege a plazmanyalábban keletkező pozitív hidrogénionok (H+) és negatív szuperoxid-anionok (O2-) sokasága. Ezek az ionok előszeretettel csoportosulnak – klasztereket alkotnak – a levegőben lebegő mikrorészecskék körül. Ily módon körbeveszik az olyan kártékony lebegő részecskéket is, mint a gombaspórák, a vírusok vagy az atka-allergének. A klaszter ionjai között lejátszódó reakció során két H+-ion és egy O2--ion ütközésével rendkívül reaktív hidroxilgyökök (OH.) keletkeznek. A hidroxilgyökök rövid életű, instabil formációk, amelyek agresszív reakcióban hidrogéniont távolítanak el az általuk megtámadott bármilyen kártékony részecske felületéről. Ezzel maguk vízmolekulává alakulva stabilizálódnak, miközben károsítják reakciópartnerüket.
Fontos hangsúlyozni, hogy a plazmával generált ionok természetes körülmények között is előfordulnak a legtisztább erdei levegőben is, és teljességgel ártalmatlanok az emberi szervezetre nézve. A berendezés valamennyi ózont is előállít, ám ennek szintje (0.01 milliomodrész) messze elmarad az iparban és a fogyasztói elektronikai cikkek esetében megengedett 0.05 milliomodrésznyi szabványtól. Szintén kiemelendő, hogy a passzív légtisztító berendezésekkel összehasonlítva, amelyek egy ventilátor erejével egy részecskeszűrőn hajtják át a levegőt, a Plasmacluster Ions™ berendezések számottevően hatékonyabban tisztítják meg egy teljes helyiség levegőjét, mivel a ventilátor által meg nem mozgatható álló légtömeget is feldolgozzák. További előnye a Plasmacluster Ions™ technológiának a szűrésen alapuló berendezésekkel szemben, hogy karbantartás nélküli folyamatos üzemre képes a hatékonyság csökkenése nélkül; nincs benne sem szűrő, sem más alkatrész, amely eldugulhatna vagy tisztítást igényelne. Végezetül a Plasmacluster Ions™ berendezések igen környezetbarátak, hiszen a tisztításhoz a levegő páratartalmát használják. A Plasmacluster Ions™ technológiájú Sharp légtisztító és kombinált légtisztító-párásító berendezések jelenleg készletről megvásárolhatók webshopunkban.
Szezonális influenza elleni bevizsgálási eredmény
A SHARP plazmaklaszter-ion technológia hatékonynak bizonyult a H1N1 influenza-vírus lebegő és helyhez kötött formájával szemben is
A plazmaklaszter-ion (Plasmacluster Ions™) technológia licenctulajdonosa, a Sharp Corporation a Londoni Egyetemen oktató John S. Oxford professzor alapította Retroscreen Virology Ltd.-vel együttműködésben bizonyította, hogy a nagysűrűségű plazmaklaszter-ionok gátolják mind a lebegő, mind a felszínhez kötött H1N1 sertésinfluenza-vírusok fertőzőképességét.
A legutóbbi kísérletek igazolták, hogy a plazmaklaszter-ionok a H1N1 sertésinfluenza-törzs vírusrészecskéinek felszínhez kötött (petricsészére kicseppentett) formáját 99.9 százalékos hatékonysággal, a levegőben lebegő formát 95 százalékos hatékonysággal inaktiválják.
A felszínhez kötött vírusok esetében 300,000 ion/cm3 ionsűrűséget alkalmaztak 2 órán át, a lebegő vírusok esetében pedig egy 1 légköbméteres dobozban 40 percen át 25,000 ion/cm3 ionsűrűséget tartottak fenn.
A lebegő fertőzőképes vírusok terjedhetnek cseppfertőzéssel, mely esetben a vírusrészecskék 5-10 mikrométer átmérőjű cseppecskékben utaznak, vagy kötődhetnek 1-5 mikrométer átmérőjű lebegő szemcsékhez.
A 2000-es évtől kezdődően a Sharp stratégiájának fontos részét képezi, hogy a világ számos pontján akadémiai kutatóintézetekkel létesít együttműködést a plazmaklaszter technológia kórokozóellenes hatásának tudományos igazolására. Ezen együttműködések eredményeképp már az első 9 évben 28 kórokozó – köztük a sokszor végzetes kimenetelű kórházi fertőzéseket okozó meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus, vagyis MRSA – esetében sikerült bizonyítani a kártékony mikrobákkal szembeni hatékonyságot.
A plazmaklaszter-ionok által hatástalanított kórokozók listájára hamar felkerült a szezonális emberi influenzát okozó H1N1 vírustörzs és a H5N1 madárinfluenzavírus csakúgy, mint a közönséges koronavírus, a súlyos légzőszervi szindrómát okozó SARS koronavírus, illetve a gyermekbénulásért felelős poliovírus és a coxsackievírusok több más képviselője.
A nagysűrűségű plazmaklaszter-ionok biztonságossága 2002-ben nyert igazolást. A biztonságossági vizsgálatokat a Mitsubishi Vegybiztonsági Intézete végezte, és a tesztek magukban foglalták a belégzési toxicitás, valamint a szem- és bőrirritáció vizsgálatát. A Sharp ezt követően 2005-ben több akadémiai kutatóintézettel együttműködve tisztázta annak mechanizmusát, hogy miként pusztítják el a plazmaklaszter-ionok a vírusok tüskeszerű burokfehérjéit, amelyek elengedhetetlenek a fertőzéshez. A plazmaklaszterion-generátorokban egy pozitív töltésű kisülési elektródtű és az ellenelektród között a levegő részecskéi plazmát alkotva ionizálódnak: a vízmolekulákból pozitív hidrogénionok szakadnak le, az oxigénmolekulákból pedig negatív töltésű szuperoxidionok képződnek. Az így kialakult ionokat vízmolekulák veszik körül, így jönnek létre a szőlőfürtszerű ionklaszterek.
Az ionklaszterek megtámadják a kórokozók felszínét, ahol kémiai reakció során magas reaktivitású hidroxilgyököket hoznak létre. A hidroxilgyökök kis hatótávolságú reakcióban hidrogénionokat vonnak el a vírusok burokfehérjéitől, miáltal a fehérjetüskék roncsolódnak és alkalmatlanná válnak a célsejtbe jutás elősegítésére.
„Az új típusú, sertésinfluenzaként ismertté vált H1N1 vírustörzs úgyszólván a semmiből érkezett, és három hónap alatt elterjedt az egész világon, valamennyiünk egészségét veszélybe sodorva – nyilatkozott a kutatással kapcsolatosan John S. Oxford. – A vírussal megfertőződhetünk belégzés vagy a vírussal szennyezett felszínnel való érintkezés révén. Munkánk során megmutattuk, hogy a plazmaklaszter-ionok a vírus mindkét terjedési formájával szemben hatékonyan fellépnek. E technológia legnagyobb erénye, hogy a vírusok széles körével szemben alkalmazható: amint azt kísérleteink igazolták, nemcsak a H5N1 madárinfluenzával, hanem a H1N1 sertésinfluenzával szemben is hatékony. Hiszem, hogy ez a technológia többletvédelmet nyújthat számunkra a vírusok jelentette fenyegetéssel szemben a hagyományos védekezési formák, úgymint a maszk viselése és a kézmosás mellett.”
A H1N1-gyel szembeni vírusölő képességet vizsgáló kísérletekben a kutatók a plazmaklaszter-ionok hatását úgy a levegőben lebegő, mint a felszínhez kötött vírusrészecskék esetében ellenőrizték. A felszínhez rögzített formát úgy modellezték, hogy vírusrészecskéket tartalmazó folyadékcseppeket permeteztek petricsészék felszínére, majd egy nagysűrűségű plazmaklaszterion-generátor segítségével megközelítőleg 300,000 ion/cm3 ionsűrűségű levegőt hoztak létre, s ezt a levegőt áramoltatták a petricsészékre. Két óra elteltével begyűjtötték a vírust a kezeletlen és az ionokkal kezelt felszínekről, és a virológiában általánosan bevett TCDI50 módszer (sejtkultúrában tartott sejtek 50 százalékát megfertőző vírustérfogat meghatározása) segítségével értékelték a fertőzőképesen maradt vírusrészecskék arányát. A vírusok fertőzőképessége az ionkezelés nélkül csak elhanyagolható mértékben csökkent; a természetes aktivitásvesztéshez képest az ionkezelés 99.9 százalékkal hatékonyabban ölte el a vírusrészecskéket.
A lebegő vírusrészecskékkel szembeni hatékonyságot egy 1 légköbméter térfogatú dobozban tesztelték. A kezelt doboz levegőjében a plazmaklaszterion-generátor segítségével hozzávetőleg 25,000 ion/cm3 ionsűrűséget hoztak létre, és a H1N1 sertésinfluenza-vírust 1-10 mikrométer átmérőjű cseppecskékben porlasztották be a doboz légterébe. 40 percnyi ionkezelés után a lebegő vírusrészecskéket összegyűjtötték, és a fertőzőképességüket TCDI50 módszerrel meghatározták. Az ionkezelés ez esetben 95 százalékkal hatékonyabban inaktiválta a vírusokat a természetes lemorzsolódáshoz képest.
Madárinfluenza elleni bevizsgálási eredmény
A plazmaklaszterion (Plasmacluster Ions™) technológia licencbirtokosa, a Sharp Corporation a Ho Si Minh-városi (Vietnam) Pasteur Intézettel együttműködésben igazolta a plazmaklaszter-ionoknak a levegőben terjedő A-típusú madárinfluenza-vírus (H7N9) fertőzőképességére kifejtett gátló hatását. Az 1 légköbméteres dobozban elvégzett teszt alapján 100 000 ion/cm3 ionsűrűség mellett a vírusrészecskék 99 százaléka mintegy 47 perc alatt fertőzőképtelenné válik.
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) 2013 áprilisában jelentette be hivatalosan, hogy a H7N9 jelű, A típusú madárinfluenza-törzs az embert is képes megfertőzni. Tekintettel arra a lehetőségre, hogy a H7N9 olyan mutációkat szerezhet be, amelyek lehetővé teszik az emberről emberre való hatékony terjedését, s ezzel potenciálisan világjárványt indíthat el, a japán Egészségügyi, Munkaügyi és Jóléti Minisztérium a fertőző betegségek megfékezését szabályozó japán törvények értelmében II-es kategóriájú fertőző betegségnek minősítette a H7N9-et.
Az A-típusú influenzavírusok H7N9 törzse okozta madárinfluenza a háziasított madarakról került át az emberre. A betegség eredetileg a vadon élő vízimadarak – leginkább ludak és kacsák – körében fertőzött, és bennük nem okozott tüneteket, majd róluk terjedt át a baromfikra és egyéb házimadarakra. A házi szárnyasok körében a H7N9 alacsony patogenitású. Azonban az első emberi fertőzés 2013-as észlelése óta számos további humán esetet dokumentáltak, így fennáll annak a veszélye, hogy a vírus további mutációi egy világjárványt okozó törzset hoznak létre. A vietnami Pasteur Intézetben izolálták elsőként a madárinfluenza embereket fertőző, magas patogenitású változatát. Az intézetet 1891-ben építették fel az akkori francia hatóságok, így ez volt a bakteriológia atyja, Louis Pasteur által 1887-ben Párizsban alapított kutatóintézet első tengerentúli leányintézménye.
A Sharp és a vietnami Pasteur Intézet közös kutatásának fókuszában a levegőbe egyidejűleg bocsátott pozitív és negatív töltésű plazmaklaszter-ionok álltak. A plazmaklaszterion-generátorokban egy pozitív töltésű kisülési elektródtű és az ellenelektród között a levegő részecskéi plazmát alkotva ionizálódnak: a vízmolekulákból pozitív hidrogénionok (H+) szakadnak le, az oxigénmolekulákból pedig negatív töltésű szuperoxidionok (O2-) képződnek. A plazmaklaszter-ionok vízmolekulák fürtszerű csoportjával körülvett hidrogénionból vagy szuperoxidionból állnak, és a levegőben lebegő részecskék, például vírusok felszínéhez kötődve pillanatszerű módon magas reaktivitású hidroxilgyököket hoznak létre. A hidroxilgyökök a vírus burokfehérjéiből protonokat elvonva visszafordíthatatlanul károsítják azokat, így fertőzésképtelenné teszik a vírusrészecskét.
A Sharp korábban már igazolta a plazmaklaszter-ionok hatékonyságát az influenzavírus H1N1, H3N2 és H5N1 törzseivel szemben. A H1N1 törzs változatai okozták a spanyolnátha-járványt, a 2009-es világjárványt, és azóta is felbukkannak a szezonális influenzák között. A H3N2-es altípus a hongkongi influenza néven ismert, szezonálisan visszatérő törzs, a H5N1 pedig egy magas patogenitású madárinfluenza-vírus. A legújabb kísérletek megmutatják, hogy a plazmaklaszter-ionok hasonló gátló hatással bírnak a H7N9 madárinfluenza-vírusra nézve, ami újabb bizonyíték a technológia széleskörű antivirális alkalmazhatóságára.
A plazmaklaszterion-technológia 2000-es bevezetése óta a Sharp a világ számos vezető kutatóintézetével létesített ún. „akadémiai marketing” típusú együttműködést, melynek keretében a független kutatóintézetek tudományos adatokat gyűjtenek és elemeznek a technológiával kapcsolatban, s e kutatási eredmények siker esetén alátámaszthatják a gyártónak a hatékonysággal kapcsolatos állításait. E sorok írásakor már 25 kutatóintézet igazolta egymástól függetlenül a plazmaklaszter-ionok eredményességét nemcsak a kártékony ágensek – vírusok, baktériumok, penészgombák és allergének – hatástalanításában, de kozmetikai alkalmazásban a bőr és a haj szépítése terén is. A technológiának nemcsak a hatékonysága, de a biztonságossága is bizonyítást nyert: a belégzési toxicitást, szem- és bőrirritációt, korrozivitást, magzati rendellenességeket és kétgenerációs reproduktív toxicitást vizsgáló tesztek mind negatív eredménnyel zárultak.
A H7N9-cel szembeni hatást felmérő kísérletben egy 1 légköbméter térfogatú, légmentesen lezárt dobozba plazmaklaszterion-generátort helyeztek, amellyel a teszt egymást követő köreiben 50 000, 100 000, illetve 200 000 ion/cm3 ionsűrűséget hoztak létre. A kontrollt minden esetben az iongenerátor nélküli lezárt doboz jelentette. A tesztdobozba az A-típusú H7N9-es madárinfluenza vírusrészecskéit tartalmazó aeroszolt fecskendeztek be, majd több időpontban vírusmintát vettek a doboz levegőjéből, és a virológiában elterjedten alkalmazott TCID50 vizsgálattal meghatározták a fertőzőképes vírusok mennyiségét. A TCID50 tesztben a vírusminta hígításaival sejtkultúrában fenntartott sejteket fertőznek, és a fertőzés jeleit mutató sejtek számából következtetnek a fertőzőképes vírusrészecskék számára.
A kontroll tesztdobozban a fertőzőképes vírusok száma idővel alig csökkent, ellenben a plazmaklaszter-ionokkal kezelt dobozokban a vírusok 99 százaléka inaktiválódott. Míg 50 000 ion/cm3 ionsűrűség mellett ehhez nagyjából 73 percre volt szükség, 100 000, illetve 200 000 ion/cm3 ionsűrűség mellett a 99 százalékos inaktiváció már 47, illetve 43 perc alatt megtörtént.